سفارش تبلیغ
صبا ویژن

ایران اسلامی

ه گزارش گروه دین و اندیشه «خبرگزاری دانشجو»، حضرت سید امیر احمد(ع) ملقب به شاهچراغ (ع) و سیدالسادات الاعاظم، فرزند بزرگوار امام موسی کاظم(ع) است.

 

امروز سه شنبه،  هفتم خرداد ماه 1392 مصادف با 17 رجب، سالروز شهادت این امام زاده واجب التکریم است.

 

قداست و شخصیت حضرت سید میراحمد بن موسی (ع) موجب شده است که ایشان در بین شیعیان داخل و خارج کشور، محبوبیتی خاص داشته باشد و همگان برای این بزرگوار احترام بسیاری قائل هستند؛ به طوری که مقام معظم رهبری جایگاه شیراز را بخاطر وجود این امامزاده شریف و دیگر برادران بزرگوارشان به عنوان سومین حرم اهل بیت (ع) تبیین فرمودند.

 

پسران امام هفتم (ع) بنا به مشهور نوزده نفر می باشند. حضرت احمد بن موسی(ع) و محمد بن موسی(ع) از یک مادر که (ام احمد) خوانده می شد متولد شدند.

 

بیعت حضرت احمد بن موسی(ع) و مردم مدینه با علی بن موسی الرضا(ع)

 

هنگامی که خبر شهادت حضرت امام موسی کاظم(ع) در مدینه منتشر شد، مردم بر در خانه «ام احمد» جمع شدند. آن گاه همراه با احمد بن موسی(ع) به مسجد آمدند و به سبب شخصیت والای احمد بن موسی(ع) گمان کردند که پس از شهادت امام موسی کاظم(ع) وی جانشین و امام است.

 

به همین سبب، با وی بیعت کردند و او نیز از آنها بیعت گرفت، پس بر بالای منبر رفت و خطبه ای در کمال فصاحت و بلاغت بیان کرد و فرمود:«ای مردم، هم چنان که اکنون تمامی شما با من بیعت کرده اید، بدانید که من خود، در بیعت برادرم علی بن موسی(ع) هستم. او پس از پدرم، امام و خلیفه بحق و ولی خداست. از طرف خدا و رسولش بر من و شما واجب است که از او اطاعت کنیم.»

 

پس از آن،‌ احمد بن موسی(ع) در فضایل برادرش علی بن موسی الرضا(ع) سخن گفت و تمامی حاضران تسلیم گفته او شدند و از مسجد بیرون آمدند؛ در حالی که پیشاپیش آنها احمد بن موسی(ع) بود. آن گاه خدمت امام رضا(ع) رسیدند و به امامت آن بزرگوار اعتراف کردند. سپس همگی با حضرت امام رضا(ع) بیعت کردند و حضرت علی بن موسی (ع) درباره برادرش (احمد) دعا فرمود: «هم چنان که حق را پنهان و ضایع نگذاشتی، خداوند در دنیا و آخرت تو را ضایع نگذارد.»

 

عزیمت از مدینه به طوس

 

در زمان خلافت مامون عباسی (لعنة الله علیه) که قیام و نهضت سادات هاشمی و علوی به اوج خود رسیده بود و با زعامت و هدایت حضرت امام رضا(ع) اسلام راستین و حاکمیت الهی ترویج می شد و حقیقت چهره کریه خلفای عباسی و حکومت غاصبین روشن می گشت، مامون به منظور فرو نشاندن مبارزات انقلابی شیعیان و تحکیم خلافت متزلزل عباسی ولایتعهدی خود را به حضرت امام رضا(ع) واگذار می کند و علیرغم میل باطنی امام(ع)، مامون حضرتش را از مدینه به طوس انتقال می دهد و ولایتعهدی را به ایشان تحمیل می کند.

 

حضور با برکت امام هشتم(ع) در خراسان باعث می شود که شیعیان و محبان اهل بیت رسالت، با اشتیاق زیارت چهره تابناک امامت و ولایت از نقاط مختلف بسوی ایران حرکت کنند.

 

حضرت احمد بن موسی(ع) نیز در همین سنوات (198 تا 203 ه.ق) به همراه دو تن از برادرانش به نام‌های محمد و حسین و گروه زیادی از برادرزادگان، خویشان و شیعیان، بالغ بر دو یا سه هزار نفر از طریق بصره عازم خراسان شدند و از هر شهر و دیاری که می گذشتند، بر تعداد همراهانشان افزوده می شد؛ به طوری که برخی از مورخان تعداد یاران احمد بن موسی(ع) را نزدیک به پانزده هزار نفر ذکر کرده اند.

 

در همین احوال، علی‌رغم خدعه و نیرنگ های مامون عباسی برای مخدوش ساختن مقام ولایت و چهره علمی حضرت رضا (ع)، برتری حجت خدا و پیروزی های حضرتش کینه مامون عباسی را بیشتر و سرانجام در سال 202 ه.ق امام معصوم را مسموم و به شهادت می رساند. سپس در سوگ ایشان،‌ با ریا کاری به عزاداری می پردازد و جسد مطهر حضرت رضا (ع) را با احترام در کنار مدفن هارون الرشید قاتل امام موسی الکاظم(ع) دفن می‌نماید.

 

مامون ملعون که از جنایات خویش بسیار متحوحش، و خبث سریرت و دشمنی آل ابیطالب را از اسلاف خویش کمال و تمام به ارث برده بود، با اطلاع از حرکت حضرت احمد بن موسی (ع) برادر بزرگوار امام رضا و یارانش به قصد خراسان، به جمیع حکام و عمال خود دستور داد هر کجا بنی فاطمه و اولاد پیغمبر بیایند مقتول سازند. و پیروان سادات بنی هاشم را با آزار و شکنجه مرعوب و مقهور حکومت غاصب نمایند.

 

خبر حرکت احمد بن موسی(ع) توسط کارگزاران حکومتی به مامون رسید. مامون که ورود برادران امام را به مرکز حکومت، تهدیدی جدی برای موقعیت حساس خود می دید و از هم داستان شدن برادران و شیعیان امام با وی هراسناک بود، ‌به همه حکمرانان خود، دستور داد که در هر کجا قافله بنی هاشم را یافتند، مانع از حرکت آنها شوند و آنها را به مدینه بازگردانند یا مقتول کنند.

 

این دستور به هر شهری که می رسید، کاروان از آنجا گذشته بود، مگر در شیراز که پیش از رسیدن کاروان احمد بن موسی(ع )، حکم به حاکم وقت رسید. حاکم فارس «قتلغ خان» مردی سفاک و خونریز بود. وی با لشکری انبوه از شهر خارج شد و در برابر کاروان احمد بن موسی(ع) اردو زد.

 

احمد بن موسی(ع) در دو فرسنگی شیراز با قتلغ خان روبرو شد. در آن جا خبر شهادت برادرش علی بن موسی الرضا(ع) انتشار یافت، و به احمد بن موسی(ع خبر دادند که اگر قصد دیدن برادر خود علی بن موسی الرضا(ع) را دارید، بدانید که وی فوت شده است.

 

حضرت احمد بن موسی(ع که وضع را چنین دید،‌ دانست که نخست،‌ برادرش در طوس شهید شده است.

 

دوم، برگشتن به مدینه و یا غیر آن ممکن نیست؛ سوم، این جماعت به قصد مقاتله و جدال در این جا گرد آمده اند؛ بنابراین، اصحاب و یاران خود را خواست و جریان را به آگاهی همه رساند و افزود: قصد این ها ریختن خون فرزندان علی بن ابی طالب(ع) است، هر کس از شما مایل به بازگشت باشد یا راه فراری بداند، می تواند جان از مهلکه به سلامت برد که من چاره ای جز جهاد با این اشرار ندارم. تمامی برادران و یاران احمد بن موسی(ع) عرض کردند که مایل اند در رکاب وی جهاد کنند. آن بزرگوار در حق آنها دعای خیر کرد و فرمود: پس برای مبارزه،‌ خود را آماده سازید.

 

جدال و پیکار

 

سپاه قتلغ خان در برابر یاران احمد بن موسی(ع) صف های خود را آراستند، و جنگ نابرابری آغاز شد. در نتیجه رشادت و فداکاری یاران احمد بن موسی(ع)، دشمن شکست خورد و عقب نشینی کرد. این جدال در سه نوبت و به مدت چند روز ادامه یافت. در پیکار سوم، سپاهیان قتلغ خان شکست خوردند و ناچار از محل درگیری،‌ قریه کُشن تا نزدیک برج و باروی شهر شیراز به مسافت سه فرسخ عقب نشستند و از ترس به درون حصار شهر پناه بردند و دروازه های شهر را محکم بستند. احمد بن موسی (ع) به اردوگاه خویش، در قریه کُشن نزدیک یاران خویش بازگشت. در این نبرد، عده ای از امامزادگان و اصحاب احمد بن موسی(ع) زخمی و تعدادی نزدیک به سیصد نفر به شهادت رسیدند.

 

نیرنگ دشمن

 

 روز دیگر، احمد بن موسی(ع) یاران خود را به پشت دروازه شهر شیراز منتقل کرد و همان جا خیمه زد. قتلغ خان که دریافت قادر به پیکار با احمد بن موسی(ع) نیست و با وجود عشق و فداکاری که در سپاه احمد بن موسی(ع) موج می زند، توان مقابله مردانه با آنها را ندارد، با عده ای از فرماندهان سپاه خود، طرح نیرنگی را ریخت تا بلکه با این روش بر آنها فایق آیند. بر اساس نیرنگ و توطئه طراحی شده،‌ جمعی از سپاهیان جنگ آزموده خود را با شیوه جنگ و گریز به صفوف یاران احمد بن موسی(ع) گسیل داشت و به آنها دستور داد در اولین درگیری وانمود به عقب نشینی و شکست کنند و به سوی دروازه های شهر بازگردند. یاران و برادران احمد بن موسی(ع) با این خدعه وارد شهر شدند، دشمن مکار دورازه های شهر را بست. سپاهیان قتلغ خان که از پیش در گذرگاههای شهر کمین کرده بودند،‌ یاران احمد بن موسی(ع) را هر کدام به وضعی و در موضعی به شهادت رساندند.

 

شهادت احمد بن موسی(ع)

 

 در نتیجه توطئه دشمن بسیاری از یاران احمد بن موسی(ع) به شهادت رسیدند و عده ای نیز که از نیرنگ دشمن به سلامت گریخته بودند، ‌در اطراف پراکنده شدند. مورخان اتفاق نظر دارند که غالب امامزادگان در فارس و دیگر شهرهای ایران، از پراکنده شدگان این نهضت هستند.

 

حضرت احمد بن موسی(ع) نیز مورد تعقیب دشمن قرار گرفت و قتلغ خان با شمار زیادی از سپاهیان خود به آنها هجوم برد. احمد بن موسی(ع) شجاعانه در مقابل دشمن پایداری کرد و به دفاع از خود پرداخت. برخی از منابع می نویسند: احمد بن موسی(ع) به تنهایی با لشکر انبوهی به نبرد پرداخت. دشمن چون دید از عهده او برنمی آید، ‌شکافی در جایگاه استراحت وی ایجاد کرد و از پشت بر سرش شمشیر زد؛ سپس خانه را خراب کرد، و بدن او در زیر توده های خاک در محلی که هم اکنون مرقد و بارگاه اوست،‌ پنهان شد.

 

پیدایش قبر احمد بن موسی(ع) در زمان اتابکان

 

بیشترین و معتبرترین منابع متقدم و متاخر که به شرح حال و زندگانی احمد بن موسی(ع) پرداخته اند، آشکار شدن مدفن احمد بن موسی(ع) را در عهد امیر مقرّب الدین مسعود بن بدر بین سال های (658-623) می دانند.

 

شیرازنامه زرکوب شیرازی (تالیف به سال 764 ه.ق) از قدیمی ترین ماخذهایی است که پیدایش قبر احمد بن موسی(ع) را در عهد امیر امیر مقرّب الدین مسعود بن بدر ثبت کرده است،

 

وی می نویسد: قبر امامزاده معصوم، امیر احمد بن موسی(ع)  در میان شهر، قریب مسجد نو افتاده، امیر مقرّب الدین مسعود بن بدر که از خاصگان و مقربان اتابک بن ابوبکر سعد بن زنگی بن مودود بوده، عمارتی در خاطر داشت و در آن جایگاه قبری یافته اند، مکشوف گشته،‌ شخص مبارک او همچنان در حال اعتدال، تغییر و تبدیل در وی تاثیر نکرده،‌ خاتمی که در انگشت مبارکش بود، احتیاط فرمودند، منقّش بوده به نام احمد بن موسی، ائمه و افاضل و عقلا و اعیان شیراز جمع گشته اند و تحقیق کرده، صورت در حضرت اتابک معروض داشته اند. اتابک ابوبکر، مشهدی بر آن جا ساخته و عمارتی فرموده که به مرور زمان اشتهار یافته است و خلق شیراز بعد از آن که به کرات و صرّات در حالت فروماندگی و حیرت،‌ التجا بدان جناب کرده اند و استمداد نموده اند و مقاصد و مطالب ایشان محصل آمده،‌ بدین منوال آن مشهد مبارک اشتهار یافته.

 

معین الدین ابوالقاسم جنید شیرازی که دو سال بعد از درگذشت زرکوب، یعنی در سال 791 ه.ق به کتاب خود، شدالازار فی حط الاوزار عن زوّار المزار، پرداخت و فرزندش عیسی بن جنید، آن را از زبان عربی به فارسی به نام هزار مزار ترجمه کرده است و بر آنچه که زرکوب در شیرازنامه آورده است، تاکید دارند. مولف شدالازار ضمن شرح مختصری از نسب،‌ فضایل و شهادت احمد بن موسی(ع)، کشف مرقد آن حضرت را در عهد امیر مقرّب الدین مسعود بن بدر ذکر می کند.

 

بنا به گفته جنید شیرازی، هیچ کس از محل شهادت احمد بن موسی(ع) آگاه نبود تا زمان مقرّب الدین مسعود بن بدر که وی قبر آن حضرت را یافت و بر آن گنبدی ساخت. درباره اینکه چگونه مشهد احمد بن موسی(ع) کشف شده، جنید هیچ گونه آگاهی نمی دهد.

 

وی در توصیف جسد مبارک آن حضرت می افزاید، هنگامی که حضرت را رویت کردند، رنگ مبارک وی برنگشته و هیچ تغییری در بدن آن حضرت دیده نشده و کفن وی همچنان تازه مانده و از روی انگشتری وی که عبارت «العزّة‌ لله احمد بن موسی» بر آن نقش بود، وی را شناختند.

 

علاوه بر این چند ماخذ، که از نزدیک ترین منابع تاریخ محلی عصر اتابکان است، منابع دیگری نیز در دست است که آشکار شدن مشهد احمد بن موسی(ع) را به عصر امیر مقرّب الدین نسبت می دهند.


ارسال شده در توسط بچه ریشو

بقیع ایران!!!

امشب رفته بودم اطراف بازار وکیل شیراز

دنبال جای پارک می گشتم که یک هو چشمم افتاد به یک بنر که می گفت :"مقبره مادر شاه چراغ "

باورم نمی شد که در اون جا مقبره باشه

 پیاده شدم و شروع به گشتن کردم تا مرقد اون بانو رو پیدا کردم

چند تا عکس زیر رو خودم گرفتم

فکر کنم خود عکس ها بهتر بتونند صحبت کنند


ارسال شده در توسط بچه ریشو

خدایا برای این بارش نعمتت چطور شکرت کنم


آمل


ارسال شده در توسط بچه ریشو

برای استخدامی به اداره ........ رفتم  تا مصاحبه بدم .

 در اونجا یکی از همکلاسی های قدیمم رو دیدم (دوران دانشجویی ).

باهم احوال پرسی کردیم و فهمیدیم که هر دو برای مصاحبه توی یه رشته اومدیم فقط شهر های ما باهم متفاوت بود.

خلاصه هم من و هم اون توی مصاحبه قبول شدیم و برای گزینش به ما گفتن به فلان  جا معرفی شدید برید و گزینش بدین .

ما هم با هم رفتیم و گزینش دادیم . با هم قرار گزاشتیم که اگه با ما تماس گرفتن همدیگر رو خبر کنیم.

بعد از حدود یک ما رفیقم بهم زنگ زد که : دیشب به کمن زنگ زدن و من امروز رفتم تعهد دادم.

من رو می گی گفتم :پس چرا به من زنگ  نزدن ؟ یعنی من رد شدم ؟

رفتم اداره ...... و پرسوجو کردم .

به من گفتن ما به بنیاد شهید گفتیم رشته شما رو نمی خوایم و اونها هم موافقت کردن

من رو می گی اتیش گرفته بودم .

یعنی بنیاد شهید به همین راحتی من رو کنار گذاشته و خلاف قانون انجام داده

بهر حال از بنیاد شهید پرسیدم فهمیدم که ای بابا 15 روز پیش اداره ....... نامه زده که من این رشته رو نمی خوام و بنیاد شهید به من نگفته .

 به بنیاد شهید گفته : نه اون ها رشته من رو در خواست دادن شما می تونید توی سایت استانداری ببینید و از طرفی به دوست من که هم رشته من بوده زنگ زدن .

بنیاد شهید که تازه فهمیده بود که من همچین هم پپه نیستم . گفت که: نه بابا ما حتما پی گیری می کنیم و......

من که دیدم روی دیوار این ها نمی شه حساب باز کرد رفتم استانداری قسمت ایثار گران

اونجا مسئولش باورش نمی شد که من راست بگم و اینچنین خلافی در حال انجام باشه .

زنگ زد بنیاد شهید (البته من کپی نامه ها رو داشتم و دارم) بنیاد شهید تصدیق کرد که این نامه ها رد بدل شده

استانداری به من گفت باید بنیاد شهید از استانداری بخواد که پیگیری کنه تا ما وارد عمل بشیم

 من سریع رفتم به بنیاد شهید و اونها سریع نامه به من دادند و من اوردم تحویل استانداری دادم و استانداری نامه به من داد و من رفتم تحویل جایی که قرار بود استخدامم کنند دادم

رئیس اداره ....... باورش نمی شد توی این شهر یکی مثل من پیدا بشه و......

بهر حال گفت : ما رشته شما رو نمی خوایم و سمتی برای شما نداریم .

بهش گفتم : شما الان یکی از هم رشته ای های من رو گرفتید چرا؟ ایشون هم شرایط من رو داشتند.

باورش نشد .زنگ زد مسئول اداری مالی اومد و از اون پرسید .

اون گفت : درسته چون ما با بنیاد شهید کنار اومده بودیم که بچه های شهید رو نگیریم برای همین غیر بچه های شهید رو گرفتیم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

من گفتم : شما خلاف قانون انجام دادید .

ریس که تازه فهمیده بود چه خراب کاری شده به من گفت : نه ما فکر بچه های شهید هستیم . خود من جانباز هستم و احترام خواصی برای فرزندان شهید و خود شهیدان و همسران شهید قائل هستم

با خودم گفتم : "اره ما می دونیم که شما احترام خواصی برای فرزندان و همسران شهید قائلید و حتما هر سال 2 بار مناطق جنگی می رید و یحتمل مسئول این اردو ها هم هستید"

نویسنده : حسن عباسی


ارسال شده در توسط بچه ریشو

سلام

1. بعد مدت ها اسم نویسنده رو عوض کردم

البته تغییر خواصی نداشته فقط الان بسیار کامل تر شده

غلام حسن فدایی

2. بعد مدت ها امروز توی شیراز گشت زدم شهر کاملا عوض شده

نمی دونم شهرداری چش شده

چندین پل شروع کرده به ساخت و با سرعت زیادی

اونم خیلی سریع

 نمی دونم پای دولت بنویسیم یا پای شهرداری و شورای شهر

 

 مهم نیست که پای کی بنویسیم چون هر کی بوده وضیفش بوده که این پل ها رو بسازه

 ولی باید از همون شخص جوری که پر رو نشه تشکر کرد چون به وظیفش عمل کرده

خدا یا شکرت

 


ارسال شده در توسط بچه ریشو
   1   2      >